تابو | كتاب هاي ممنوعه :: Taboo Book

آرشيو از كتاب‌هاي ممنوعه ، ناياب و … : Tabook.wordpress.com

برخورد با جوانان ؛ ممانعت یا مصونیت

کشور ایران ، کشور جوانی است. به این مفهوم که بین سنین 17 تا 30 سال ، بیشترین جمعیت را داریم . بنابراین در بین کشورهای دنیا جزو کشورهای جوان محسوب می شویم . طبیعتاً در کشوری که چنین ویژگی وجود دارد ، این مقوله هم می تواند یک فرصت باشد هم یک تهدید . اگر ما برنامه ریزی دقیق ، منطقی و درستی برای جوانان داشته باشیم ، می تواند یک فرصت باشد و درغیر این صورت یک تهدید خواهد بود .

نقش جوان در کشور ما ریشه در تاریخ دارد . جوانان کشور ما همواره پیشتاز حرکتهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی بوده اند. امروز در ایران اسلامی ، جوانان پیشتاز نهادینه شدن قانون و قانون مداری و غلبه بر بحران مشارکت اجتماعی می باشند . امروز ما دو نگاه به مقوله جوان درکشور داریم .
یک نگاه به جوان استراتژی ممانعت است که همواره بعد ممانعتی دین و قوانین را مطرح می سازد و جوان را امر و نهی می کند و جایگاه و پایگاهی برای جوان در نظر نمی گیرد که این برخاسته از اندیشه قشری نگریستن است .

نگاه دیگر استراتژی مصونیت است. از این دیدگاه ، هویت ملی – اسلامی ، عناصر هویت بخش فرهنگی ، سیاسی و تاریخ مملکت مورد شناسایی جوان قرار می گیرد و اجازه فعالیت به وی داده می شود و لذا با چنین دیدگاهی جوان شاداب،  خلاق ، تصمیم گیر و تصمیم ساز بار می آید و جامعه پذیری سیاسی وی شکل می گیرد.
اساسی ترین مشکل جوانان کشور ما عدم وجود مشارکت سازمان یافته و برنامه محور است. اگرسطح توقعات یک جوان با سطح مشارکت او در داخل جامعه در عرصه های فرهنگ ، سیاست و اجتماع ، متناسب نباشد، قطعاً با بحرانی مواجه می شویم که شاید جبران ناپذیر باشد لذا فراهم سازی زمینه های مشارکت جوانان و ممانعت از به هدر رفتن توانایی های آنها، اصلاح قوانین موجود در جهت حمایت از نهادهای مدنی ، اصلاح قوانین مربوط به خدمت وظیفه عمومی ، رفع تبعیضات در جهت بهره وری بهینه از فرصت دوران خدمت و تحصیل و به کارگیری جوانان در دوران خدمت درمشاغل تولیدی و فعالیتهای سازنده ، تصویب قوانین لازم برای تضمین برابری حقوقی دختران و پسران ، حمایتها و الزامات قانونی جهت تسهیل امور مربوط به ازدواج و ادامه تحصیل جوانان از جمله راهکارهای مقابله با چنین بحرانی است .

3 دیدگاه»

  حامد wrote @

جوانان زمانی یک موهبت بود برای رژیم زمانی که جنگ قرار بود 20 سال طول بکشه
اما الان یک مشکل ویک جز اضافی هستنداز یک طرف بیکاری سر به فلک کشیده که با دسکاری امار و ارقام هم نمیشه اونو ماست مالی کرد از طرف ذیگر هر اعتراض و حرکت اعتراضی که اتفاق میافته از سوی جوانان است که حکومت به راستی اینو دریافته و در صدد مقابله بر امده از یک سو اعتیاد انها از یک سو فرار دادن انها از کشور ستاره دار کردن و عدم تحصیل و استخدام جوانان مورد دار از نظر رژیم
اما به امید یزدان همین جوانان دودمان شان را میپیچد

  مرد ایرانی wrote @

تا اسلام هست خفقان هست،تا اسلام هست جوان کشی هست،وتا جانشینان خلف امام زمان هستند مملکت روز به روز به سمت بدبختی می رود.

  اسلام آخوندی به زیر ناف wrote @

مرگ بر جمهوری حیوانی،مرگ بر انتری نژاد و علی یک دست و تمام اراذل و اوباش و زن جندگان در خدمت نظام.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: